2010/​46 Peter Raadsig: Parti fra en klippekyst, en mand holder hvil på stenene. Sign. P. R. Olie på lærred. 28,5×43,5.

Be­skriv­el­se

Parti fra en klippekyst, en mand holder hvil på stenene. Sign. P. R. Olie på lærred. 28,5×43,5.

Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Lærredet er dubleret.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

1.500 kr.