12142/​115

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

Fiskere. Prøvetryk med dedikation til Max Müller. Sign. med rødt JR. Radering på papir. Monteret på karton + Ti Original Raderinger af Johan Rohde. København 1935. Bladstørrelse 9,4×16,5. (2)

Litteratur. Opus 10. Prøvetryk.

Alm. håndteringsspor. Bindet med brugsspor.

Kunst, antikviteter & design, 21. oktober 2021

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag

650 DKK

10 bud

650 DKK
(Autobud) 600 DKK
600 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
440 DKK
420 DKK
400 DKK