12118/217
Ubekendt kunstner, 19. årh.
Portræt af lille pige. Iflg. bagside forestiler det Anna Sophie Mathilde Bech (1847–1863), datter af Etatsraad Jørgen Albert Bech (1808–1876). Usign. Bly og hvidt på papir. Lysmål 31,5×26,6. Rammemål 34,5×30.
Undersøgt i ramme. Papir gulnet. Små ormehuller i venstre side.
Kunst, antikviteter & design, 6. maj 2021
Vurdering
Hammerslag