2103/746
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj, dekoreret med brun glasur samt med plantemotiver i grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 29. Diam. maks. 21,5.
Almindelig brugsslitage, herunder mindre glasurafslag og ridser. Større afslag på siden samt en større reparation på øverste kant.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag