2103/​746

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj, dekoreret med brun glasur samt med plantemotiver i grøn glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 29. Diam. maks. 21,5.

Almindelig brugsslitage, herunder mindre glasurafslag og ridser. Større afslag på siden samt en større reparation på øverste kant.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK