2002/287
Bordspejl i ramme af bronze, støbt med kvindeansigter, bladværk, rocailler og kæmninger, facetslebet spejlfelt. Rococoform. Ca. 1900. H. 39.
Proveniens: Slottet Sanssouci i Potsdam. Nyværende ejers mormor var olderfrue på slottet.
Afslag på glas. Klemmer mangler på bagsiden. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud