2022/549
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Cirkulært udtræksbord med løs glasplade samt seks armstole af bøg, betrukket med sort skind. Udført hos Botium. H. 75. Diam. 160. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Vandskjolder. Glasplade med mindre kanthak.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud