Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“L'Attente”, 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 19/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66×51.
NB: Withdrawn
Litteratur: Christopher Czwiklitzer: “290 Affiches de Pablo Picasso”, Paris, 1968, kat. nr. 233.
Dette værk blev produceret i forbindelse med en speciel Picasso udstilling på Museo Picasso i Barcelona i anledning af kunstnerens 85 års fødselsdag. Efter et maleri fra 1901 der tilhører museet og er fra Picassos Post-Impressionistiske periode.a
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, grafik og fotografier, 25. september 2019
Dette emne er udgået