2006/602
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Et stort ovalt håndspejl af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1926. L. 29,5. B. 21,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Selve spejlglassets bagside med misfarvninger, hulrum mellem spejlglas og sølvramme med løsdele indvendigt. Rammens kant og skaftet med mindre bule.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag