Foto endnu ikke klar
888/​868

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

Martinikande af sterlingsølv med hank af udskåret horn. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1968. Dessin 500. Vægt 685 g. Formgivet 1960. H. inkl. hank 23,7.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen - Sølv/Silber”, Museet på koldinghus. Ill. i modelregister s. 193.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK