2034/275
Kinesisk Canton bæger af rigt udskåret elfenben med figurer og arkitektur. Republik 1930erne. H. 19. Diam. 12 cm. Udskåret stand af træ medfølger
Uden bund, revner ved bundkanten, borede huller i bundringen og afslag, stand med boret hul og mangler i dekoration. Smådele af træ medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
Vurdering
Hammerslag