1739/​530

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Halvvaselampen”. Sjælden væglampet med vaseformet skærm af opalglas, fatningshus af bakelit, ophængt på forniklet metalstel. Udført hos Louis Poulsen. H. 24.

Lampe var oprindeligt ophængt i Radiohusets forhaller samt trappeopgange.

Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen, Jørgen Sestoft, Morten Lund: “Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”, gengivet og omtalt s. 242–243.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med minimale kanthakker. Skruer mangler til fatningshus. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK