2008/66
Tre kinesiske hatstands af porcelæn, heraf én sekskantet med gennembrydninger, dekorerede i farver og grisaille med blomster, træer og fugle. De to monteret som bordlampe. Mærkede, én Qianlong, men 19.-20. årh. H. ekskl. montering 26–28. (3)
Sekskantet hatstand med slagmærke og lange revner/hårrevner. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag