2025/​8568

Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse

Portræt af en russisk kossak. Usigneret. Betegnet Matraya [?] Pastel på papir monteret på plade. Lysmål 59×44.

Portrættet kunne virke som værende i stil med den danske kunstner Edvard Saltoft (1883–1939), der opholdt sig i Rusland i årene omkring den russiske revolution i 1917.

Minimal aldersslitage. Lettere løs montering og bulende plade.

Russisk tema, 15. juni 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

280 DKK

280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK