2027/​772

Cathinka Olsen (f. København 1868, d. sst. 1947)

Stor skål af stentøj dekoreret med landskab i blå og og lyse glasurer samt brun og sort glasur. Sign. CO, 1915. Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 18. Diam. 27,2.

Bundens kant med flere afslag. Skålens midte med glasurbobbel hidrørende fra fremstillingen. Herudover nogle minimale overfladeridser.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag