2027/772
Cathinka Olsen (f. København 1868, d. sst. 1947)
Stor skål af stentøj dekoreret med landskab i blå og og lyse glasurer samt brun og sort glasur. Sign. CO, 1915. Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. H. 18. Diam. 27,2.
Bundens kant med flere afslag. Skålens midte med glasurbobbel hidrørende fra fremstillingen. Herudover nogle minimale overfladeridser.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag