2143/​282

Kinesisk krukke af grøn jade, udskåret med gennembrudt dekoration forestillende drager omkranset af skyformationer, blomster og bladværk. Vægt 1072 gr. H. 17,5 cm.

Proveniens: HKH Prins Henriks samling 887/768.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK