2143/282
Kinesisk krukke af grøn jade, udskåret med gennembrudt dekoration forestillende drager omkranset af skyformationer, blomster og bladværk. Vægt 1072 gr. H. 17,5 cm.
Proveniens: HKH Prins Henriks samling 887/768.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag