2049/​7062

Siddende kvindefigur holdende ife skål “Olumeye” iform af hane. Udskåret træ, rødt, hvidt, sort og blåt pigment. Yoruba, Nigeria. H. 40.

Proveniens: Ex. James Willis, San Francisco. Ex. Gammel dansk privatsamling.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag