2049/7062
Siddende kvindefigur holdende ife skål “Olumeye” iform af hane. Udskåret træ, rødt, hvidt, sort og blåt pigment. Yoruba, Nigeria. H. 40.
Proveniens: Ex. James Willis, San Francisco. Ex. Gammel dansk privatsamling.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag