Fritz Gotfred Thomsen (f. Broager 1819, d. Hellebæk 1891)
Landskab med et får på en bakke. Sign. F. G. Th. Olie på papir monteret på træ. 20,5×36,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 439, 1982 nr. 116.
Enkelte mindre revner og afskalninger, blandt andet i øverste højre hjørne. Luftbobler. Behov for rensning. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021