Michael Kvium (f. Horsens 1955)
“Domestic Scene”. Sign. på bagsiden Kvium 94. Olie på lærred. 200×170.
Proveniens: Galleri Faurschou, København.Proveniens: Deponeret på Nordjyllands Kunstmuseum,Aalborg, 1999–2007. Maleriet har været udstillet sammen med museets egen samling af Kvium-værker i efteråret 2000, sommeren 2001 og foråret 2006.
Moderne kunst, 28. februar 2007