769/​458

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

“Domestic Scene”. Sign. på bagsiden Kvium 94. Olie på lærred. 200×170.

Proveniens: Galleri Faurschou, København.Proveniens: Deponeret på Nordjyllands Kunstmuseum,Aalborg, 1999–2007. Maleriet har været udstillet sammen med museets egen samling af Kvium-værker i efteråret 2000, sommeren 2001 og foråret 2006.

Moderne kunst, 28. februar 2007

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

540.000 DKK