Peter Tybjerg (f. 1944)
Stor vase af stentøj modelleret i oval form med smal munding. Overflade delvis med hhv. modelleret og skraveret med mønster i relief. Dekoreret med hvid, rødbrun og gråbrun glasur. Enkelte blå elementer. Sign. Peter Tybjerg 1990. Unik. H. 36. B. 37. D. 26.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
35 bud