857/​8

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“Udsigt mod Kullen fra Julebæksbroen”. Studie til “Vinterlandskab. Julebæksbroen med Udsigt mod Kullen og Höganäs” (Lundbyes sidste større værk). Sign. monogram 48 februari Godt-Haab. Olie på papir monteret på lærred. 28×37.

Karl Madsens fortegnelse over Johan Thomas Lundbyes malerier nr. 260, afb. nr. 178, s. 264.

Udstillet: Kunstforeningen, “Malerier af Johan Thomas Lundbye (1818–1848)” ,1931 nr. 108.

Litteratur: Karl Madsen, “Malerier af Johan Thomas Lundbye”, 1931 nr. 43, afb.

Proveniens: Kunstnerens mor enkefrue Cathrine Lundbye. Professor J. L. Ussing (1895), erhvervet direkte fra kunstnerens mor. Professorinde M. E. Ussing (1931). Har været i fam. Ussings eje frem til i dag.

Professor J. L. Ussing var en god ven af Lundbye. Ussing havde også meldt sig som frivillig, og beskriver i sine erindringer, hvordan han under én af de frivilliges skydeøvelser i april måned 1848 i København, havde “min kjære Ven” Lundbye som sin sidemand. Det var ved denne lejlighed, han så Lundbye for sidste gang.

Nærværende maleri er et af Lundbyes sidste. Maleriet stammer fra et 14-dages ophold kunstneren gjorde i februar 1848 på gården Godthåb i Hellebæk i Nordsjælland. Kort tid efter melder han sig som frivillig i krigen og rejser d. 18. april fra København. D. 25. april 1848 dør Lundbye i Bedsted i Sønderjylland, af et vådeskud.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 2. juni 2015

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

880.000 DKK