2022/​235

Kinesisk terrin af porcelæn, dekoreret i blå med blomster og bladornamentik, lågknop og hanke i form af fohunde. 18. årh. H. 27. L. 30.

Låg kraftig restaureret. Lågknop limet. Brændingsrevner ved den ene hank. Glasurafskalninger langs kant. Rester af guldstaffering. Uregelmæssigheder fra produktionen. Aflejringer indvendig.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK