2031/​737

Ingmar Relling (f. Sykkylven 1920, d. 2002, Møbeldesigner)

“Siesta”. Fire lænestole, heraf én højryggetm samt en skammel med stel af mørkbejdset bøg. Hynder i sæde og ryg betrukket med dybhæftet brunt skind. Udført og mærket hos Westnofa, Norge. (5)

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle hak. Nogle udskiftede samlinger (nye snore). Kanvas med slitage. Skind på højrygget stol: slitage samt falmet.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK