Peter Tom BRUG NR. 164 Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)
“Gammeltorv”. Folkeliv ved Caritasbrønden, i baggrunden Vor Frue Kirke. Sign. Tom Petersen 1885. Olie på lærred. 66×48.
Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 330.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017