Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
“Morgun mjörki, Mykines bygd”, Færøerne. Sign. S. J-Mikines 55. Olie på lærred. 82×102.
Litteratur: Aðalsteinn Ingólfsson: “Mikines”, Nesútgáfan, Reykjavík, 2006, geng. helsides i farver s. 286, hér med titlen “Sommerbrænding”.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021