2132/​8532

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Portræt af en herre. Sign. P. C. Skovgaard Weibye d. 30te Dcbr. 1844. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 19×15.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af P. C. Skovgaards Arbejder i 100 Aaret for hans Fødsel”, 1917 nr. 454. Skovgaardmuseet i Viborg 2017 i anledning af 200-året for P. C. Skovgaards fødsel.

Proveniens: Apoteker Cruusbergs samling. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 224. Bruun Rasmussen auktion 431, 1981 nr. 2122, afb. s. 283. Bruun Rasmussen auktion 560, 1991 nr. 249.

Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 9. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK