P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Portræt af en herre. Sign. P. C. Skovgaard Weibye d. 30te Dcbr. 1844. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 19×15.
Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af P. C. Skovgaards Arbejder i 100 Aaret for hans Fødsel”, 1917 nr. 454. Skovgaardmuseet i Viborg 2017 i anledning af 200-året for P. C. Skovgaards fødsel.
Proveniens: Apoteker Cruusbergs samling. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 224. Bruun Rasmussen auktion 431, 1981 nr. 2122, afb. s. 283. Bruun Rasmussen auktion 560, 1991 nr. 249.
Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021