915/​64

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Opstilling med tusindfryd, kornblomster, stokroser, rønnebær, valmuer og frugtkurv med vindruer, brombær og ferskner, samt sommerfugle. Sign. I. L. Jensen 1848. Olie på lærred. 102×78. Damborg ramme med etiket.

Proveniens: Solgt redaktør Edvard Meyers auktion 1852, nr. 45 med beskrivelsen: “Blomster og Frugter, høist fortrinligt. (Ægte forgyldt Ramme)”. Uppsala Auktionskammara, 28. maj 2004, nr. 91. Privatsamling.

På akademiet studerede I. L. Jensen under C. W. Eckersberg (1783–1853) og blomstermaleren C. D. Fritzsch (1765–1841). I 1821 besluttede han sig for at hellige sig blomstermaleriet. Han drog til Paris og studerede hos de to flamske brødre Gérard (1746–1822) og Cornelis (1756–1840) van Spaendonck. Efter hjemkomsten til Danmark blev han ansat på Den kongelige Porcelænsfabrik, hvor han bl.a. dekorerede porcelænstallerkener og store prydvaser til Kongehuset. I. L. Jensen blev Danmarks ledende blomstermaler med en stor skare af elever. Hans produktion varierer fra blomsterstykker til frugtstykker, eller en blanding af begge, til blomster i urtepotter, vildtvoksende blomster og helt enkle blomsterstudier. Både vilde og dyrkede blomster gengav han så tæt på virkeligheden som muligt. Nærværende maleri er et fint eksempel på, hvor mesterligt I. L. Jensen kunne gengive alle typer blomster, så de fremstår som naturlige. Her kan bl.a. fremhæves de farverige stokroser bag den overdådige kurv, der bugner af friske frugter.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag