2442/​7060

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 35”. To foldbare bakkeborde af massiv ask med krydsbenstel. Formgivet 1945. Udført hos PP Møbler, ene bord er mærket. H. 49. Diam. 54/60. (2)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 20. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet den 27. september - 13. oktober 1946 hos snedkermester I. Christiansen.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 2, s. 290–291.

Andreas Tuck havde produktionsrettighederne i perioden 1950–1973. PP Møbler har siden 1973 haft produktionsrettighederne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En dyvel mangler. Fugtskjolder. Top vipper.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

976255 3.000 DKK