Hermann Carmiencke (f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867)
Fra en søbred ved Hellebæk. Usigneret, dateret Hellebæk August 1841. Olie på papir monteret på lærred. Ca 37×43,5.
Værket relaterer til Carmienckes radering i Den Kongelige Kobberstiksamling, inventarnr. KKSgb12018.
Proveniens: Bruun Rasmusssen auktion 439, 1982 nr. 118a - her fejlagtigt tilskrevet Johan Hinrich Martens (1815–1843).
Retoucheringer. Stødmærker med krakeleringe/revne? samt en lap på bagsiden. Behov for let overfladerensning.