2149/8638
Russisk ikon med fremstilling af den hellige Treenigned. Tempera på træpanel med let forsænket billedflade monteret med rizza og haloer af messing. 19. årh.s begyndelse. 33×26.
Rizza: Bulet og stødt. Bemalet del: krakeleringer samt afskalninger.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag