Dansk maler, 19. årh.
Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34×47,5.
Svage krakeleringer. Minimale retoucheringer og nålehuller i hjørner. Behov for let overfladerensning.