1516/212
F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Snoet vej gennem bakket landskab ved Frijsenborg. Sign. F.C. Kiærskou. Olie på lærred. 28×40.
Proveniens: ABR auktion 97, 1958, kat. nr. 82.
Krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 13. april 2015
Vurdering
Hammerslag