1921/​4

George II knee hole desk af mahogni, plade af eboniseret træ, front med tre skuffer, bagside med tre blindskuffer. England. Ca. 1760. H. 79. L. 110. B. 71.

Proveniens: Tidligere i Gustav Falks samling 1864–1955. Direktør for Statens Museum for kunst.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre revner i træet. Let skæve ben.

Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag