2436/6
Dateret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign Flot kvalitet. Flotte mættede farver. Knyttet på silkekæde. Ca. 750.000 kn. pr. m2. 20. årh.s begyndelse. 441×310.
Slidte/manglende frynser. Ydrste 5 cm i ene ende med lettere skjoldet. Pletvis let slitage på kanter. Enkelte mindre partier med slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud