1938/7074
Dogon fløjte, Ere Ibeji tvillingefigur samt Senufo figur af udskåret patineret træ. Mali, Nigeria og Elfenbenskysten. H. eks. stand ca. 15,5–24 cm. (3)
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag