903/​47

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Udsigt over Roskilde Fjord”. Sign. L. A. Ring 1903. Olie på lærred. 64×107.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910 nr. 499. Udstillet: Den Frie Udstilling, 1904 nr. 149.

Litteratur: Peter Nørgaard Larsen, “L. A. Ring - På kanten af verden”, 2007, omtalt s. 240.

Proveniens: L. A. Ring (1910). Kunsthallen 7. september, auktion 1999 nr. 22. Her erhvervet af nuværende ejer, en fremtrædende privat samler.

Nærværende maleri er et forarbejde til “Udsigt over Roskilde Fjord. Tidligt Foraar”, fra 1903, som har nummer 498 i fortegnelsen. Sidstnævnte, er et af to store malerier, som L. A. Ring modtog bestilling på i 1901 til det nybyggede Københavns Rådhus, det andet værende “Lersøen. Landskab omkring Tagensvej. Efterår” fra 1903. Et forarbejde til dette er også udbudt på denne auktion, se katalog nr. 50. Begge endelige billeder er vægfaste dørstykker, som befinder sig i sundhedsborgmesterens mødelokale på Københavns Rådhus.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK