911/​689

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Nostalgia sousdéveloppée”, 1961. Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Jorn 61 med titel. Olie på lærred. 81×65.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn: The Crucial Years 1954–1964”, London, 1977, nr. 1341, gengivet. Litteratur: Sarah P. Hanson, “TEFAF New York’s spring edition looks to offer solid bets in an uncertain world,” The Art Newspaper, 3. februar, 2016. Udstillet: “Asger Jorn”, Lefebre Gallery, New York, 6. november - 1. december, 1962. Proveniens: Privatsamling. Erhvervet direkte fra kunstneren omkring 1966. Proveniens: Privatsamling, New York.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.200.000 DKK