900/​130

Hans Svaning (f. Svanninge 1503, d. Ribe 1584, Danish historian)

Chronologia Danica […]. Kbh: Melchior Martzan 1650. Folio. [5]+34+108+[6] p. Indb. i samt helbind af kalv med superexlibris fra Holsten-Gottorp Hertugerne. Et hjørne repareret. Muligvis med de orig. bindebånd. + Anon.: Laugs-Articler for Stoelemagerne udi Kjøbenhavn. Kbh: J.J. Høpffner 1742. 8vo. Eksemplaret er autoriseret ved 2 snore er ført gennem bogens blade og fæstnet med segl til sidste blad. Indb. i samt. hellæderspejlbind med farvet forsats, mangler orig. bindbånd. Med Kong Christian VIs monogram på begge permer. (2)

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK