Einar Utzon-Frank (f. Frederiksberg 1888, d. Asserbo, Melby 1955)
Model til Cykel til vejrpigerne på Rådhuspladsen. Usign. Bronze. H. 24. L. 42.
Proveniens: Givet til nuværende ejer af Finn Lynggaard, der har fået den af kunstneren.
Cykelstyrets højre side er knækket af.
Moderne kunst og design, 26. september 2017