2140/​801

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

Esben Klint (f. 1915, d. 1969)

Bordlampe af gråglaseret lertøj. Forsynet med skærm af plisseret akryl. Udført hos Kähler. Sign. HAK, Danmark, Le Klint. Formgivet 1958. H. ekskl. fatning 38. H. inkl. skærm 64.

Lampefodens yderside med aflangt mærke fra blankt lak-lignende materiale. Mangler bast på stamme. Skærm med enkelte folder samt smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 5. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag