Signet af forgyldt bronze, håndtag af komposit, monteret med hjul hvori forskellige symboler og ordsprog på engelsk, f.eks. “Forget me not” med blomst, “For auld lang syne” med krus m.fl., sten af bl.a. onyx og ametyst. 19. årh.s første halvdel. L. 10 cm. I originalt etui af læder og fløjl. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive mindre afslag og skævheder. Et signet-sten mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
25 bud