891/​1572
Ebba Carstensen: “Frugtsælger”, 1920. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 113×85.

Be­skriv­el­se

“Frugtsælger”, 1920. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 113×85.

Udstillet: “Ebba Carstensen fra 1920 til 1940. Mellem modernismen og barndommens land”, Vejle Kunstmuseum, Skive Kunstmuseum og Kunsthallen, København 1988, kat. nr. 8. Proveniens: Foreningen Kunst på Arbejdspladsens Samling, København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Moderne malerier

Kunstner

Ebba Carstensen (f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967)

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

28.000 kr.