Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Lænestol af eg med sæde og ryg af flettet papirgarn. Designet 1950. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider.
Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 85.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 319.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse samlinger. Stel med brud.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
11 bud