2039/538
Dansk snedkermester
Fritstående skrivebord af nøddetræ med svungen front. Front med fem skuffer samt skab. Bagtil med hylder. Udført 1930–40'erne. H. 72. L. 152. B. 80.
To nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Mindre finérafslag.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag