1516/943
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et par stole med trebenet stel af stål samt en ekstra defekt stol. Sæde og ryg af sortlakeret lamineret træ. Model 3100. Udført hos Fritz Hansen. (3)
Proveniens: Købt i 1958.
Alders og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Desuden afslag og hak. Stel med rust. Ene stol med knækket/defekt ryg.
Moderne kunst og design, 14. april 2015
Vurdering
Hammerslag