Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af Malka Salomonsen født Henriques (1777–1835) iført kyse med kniplinger samt koralfarvet satinbånd. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 32×27.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.