836/28
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Forårsdag i skoven med åløb og nyudsprungne bøge og anemoner. Sign. P. Mønsted 1899. Olie på lærred. 68×114.
Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012
Vurdering
Hammerslag