1704/1515
Et par barok figurer af udskåret træ i form af apostlen Matthias, stående med åben bog og tveæggget økse, og antagelig Bartolomæus. Tyskland 17. årh. H. ca. 80 cm. (2)
Aldersrelaterede spor og mærker, afslag. Bartolomæus fremstår uden arme og attributter.
Varia, 26. januar 2017
Vurdering
Hammerslag