Mogens Lohmann (f. København 1918, d. 1985)
Komposition, 1957–58. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 120×90.
Mindre krakeleringer samt flere afskalninger, særligt langs nederste kant. Lille hul formentlig fra en nål/søm i lærredet. Mærker efter blændrammen.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
19 bud