2412/​513

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 516”. Et par armstole med stel af eg, sæde og ryg udspændt med spanskrørsflet. Formgivet 1951. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. (2)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1951. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 174–175.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Flet med defekter.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK